خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

لوی څارنوالی: در هشت ماه اخیر به بیش از ١٧٠٠ قضيه رسیدگی شده است

لوی څارنوالی: در هشت ماه اخیر به بیش از ١٧٠٠ قضيه رسیدگی شده است

Nov 27, 2017 - 17:16

کابل (پژواک، ٦ قوس ٩٦): اداره لوی څارنوالی می گوید که در هشت ماه گذشته، ضمن رسيدگى به بيش از ١٧٠٠ قضيه؛ آمريت هاى څارنوالى مبازره با خشونت عليه زنان در ٣٤ ولايت کشور فعال گرديده است.

اين موضوع را سينا شنا منصور معاون بخش مبارزه با خشونت علیه زنان اداره لوى څارنوالى، امروز دريک نشست خبرى در کابل بیان کرد.

وى گفت که رسيدگى به قضاياى مربوط زنان و کاهش خشونت علیه این قشر، در اولويت هاى کارى لوی څارنوالی قرار دارد و اکنون با ایجاد آمريت های مبارزه با خشونت علیه زنان در ولایات، دسترسی زنان به عدالت نسبت به گذشته افزایش یافته است.

سینا شنا منصور افزود که در هشت ماه سال جاری، ١٧٠٠ قضیه از جمله حدود يک هزار قضيه لت و کوب، ١٤٧ قضيه تجاوز جنسى، ٧٠ قضيه قتل، و ٦٦ قضيه خودکشی در این اداره ثبت و به آنها رسيدگى شده است.

جمشید رسولی سخنگوى لوی څارنوالی گفت که درتمام سال گذشته، ٢٠٠٠ قضيه خشونت عليه زنان دراين اداره ثبت شده بود.

وى افزود: "ممکن است تا ختم سال جاری، آمار خشونت نسبت به سال گذشته بيشتر باشد؛ اما دليل افزايش، افزايش خشونت ها نیست، بلکه به دليل بلند رفتن سطح آگاهى و افزايش دسترسى زنان به عدالت، ارقام نیز افزایش یافته است، که اين می تواند یک نويد خوب باشد."

به گفته رسولی، نزدیک به ۲۵۰۰ څارنوال در سراسر کشور فعالیت دارند، که از این میان ۱۷ درصد شان را څارنوالان زن تشکیل می‌ دهند.

به گفته سخنگوی لوی څارنوالی، در حال حاضر در ٣٤ ولايت کشور څارنوالى هاى مبارزه با خشونت عليه زنان فعال شده است؛ در حالیکه سال گذشته تنها در هشت ولایت فعال بود.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement