خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

شاروالی به زودى فهرست قرضدران شیرپور کابل را رسانه يى مى سازد

شاروالی به زودى فهرست قرضدران شیرپور کابل را رسانه يى مى سازد

Sep 28, 2017 - 18:12

کابل (پژواک،٦ ميزان ٩٦): شاروالى کابل؛ معرفى "قرضداران شیرپور کابل" و ٢٠٠ کارمند اين اداره را به څارنوالى، ساخت پلان استراتيژيک، آغاز برنامه آدرس يابى و غيره را از دستاوردهاى ١٤ ماه اخير اين اداره خواند.  

همچنان اين اداره مى گويد که ثبت ملکيت ها در شهر کابل و ساده ساختن طى مراحل توزيع جواز، از دستاوردهاى ديگر اين اداره مى باشد؛ اما به دليل مشکلات موجود، پلان تخريب ساختمان هاى خودسر، به درستى عملى نشده است.

مبارزه با فساد

عبدالله حبيب زى سرپرست شاروالى کابل، امروز در يک نشست خبرى در کابل گفت که در چهارده ماه گذشته، شمار زيادى از اشخاصى که قرضدار بودند را، به څارنوالى معرفى کرده است.

او بدون ارايه جزييات گفت که اين ها صدها ميليون افغانى را پرداخت نکرده بودند؛ اما شمارى پس از اين که به څارنوالى معرفى شدند، پول پرداخت کردند و شمارى هم تعهد نمودند که پول قرضۀ شان را قسط وار مى پردازند.

 اما موصوف گفت که قرضداران شيرپور شهر کابل که به ٦٢ تن مى رسند و رقم مجموعى قرضه هاى شان به پنج ميليون دالر امريکايى مى رسد، تا هنوز حاضر به پرداخت قرضه ها نشده اند.

موصوف گفت: «آخرین پيام مه به بدهکاران (قرضداران) شيرپور اين است که اگر به زودى بدهى هاى شان را نپردازند، ما به زودى ليست نام هاى شانرا رسانه يى مى سازيم. »

در يک گزارش درشبکه اطلاع رسانى افغانستان آمده است که ٢٠٠  تن، از بابت خريد زمين در شيرپور شهر کابل، از شاروالى کابل قرضداراند که دراين ميان برخى مقام هاى پيشين حکومت نيز شامل مى باشد.

به گفته حبيب زى؛ شاروالى در ١٤ ماه ١١٥٥٠ تن از اصناف مختلف را که بدون مجوز فعاليت داشتند، شناسايى و جريمه نقدى نموده، ٢٠٠ تن از کارکنان شاروالى را به اتهام رشوه ستانى  به ارگان هاى عدلى و قضايى معرفى کرده است.

وى افزود: «با معرفى اين ٢٠٠ تن که قبلا گفته مى شد در ٩٠ درصد شاروالى فساد ادارى وجود داشته باشد، اکنون به هشت درصد کاهش يافته است و همچنان مبارزه ما دراين راستا به جديت ادامه دارد. »

آدرس يابى  

شاروال کابل گفت که در ١٤ ماه گذشته، پروسه آدرس يابى و نامگذارى جاده و کوچه ها در نواحى اول، چهارم، پنجم، ششم، يازدهم، شانزدهم، هفدهم و دهم آغاز شده است و تا ختم سال، دراين نواحى لوحه ها نصب مى شود.

موصوف گفت که اين برنامه، تا ختم سال ١٣٩٧ در تمام نواحى شهرکابل عملى مى شود.

ثبت ملکيت ها

به گفته حبيب زى؛ در اين مدت ١٩٥ ملکيت در نواحى پنجم، شانزدهم، يازدهم، ششم، چهارم و هفدهم با تمام مشخصات (مالک، قيمت، نوعيت، موقعيت، نقشه خانه وغيره) در ديتابيس شاروالى کابل ثبت شده است.

وى افزود که اين پروسه ادامه دارد و تمام نواحى شهرکابل، شامل اين پروسه خواهد شد.

خدمات تنظيف

شاروال کابل گفت  با آن که خدمات تنظيفى از ٢٧ به ٤٧ در صد افزايش يافته؛ اما هنوز هم مشکلات جدى دراين بخش وجود دارد.

به گفته وى، پلانى که قراربود تنظيف شهرکابل به سکتور خصوصى واگذار گردد، عملى نگرديد و سکتور خصوصى آماده نشد که دراين بخش سرمايه گذارى کند.

موصوف بدون ارايه جزييات گفت که شاروالى کابل، در نظر دارد تا در سال ١٣٩٧ وسايل بيشتر خريدارى و خدمات تنظيفى خود را افزايش دهد.

بهسازى ساحات غير پلانى و جلوگيرى از ساختمان هاى خودسر

حبيب زى گفت که در ١٤ ماه اخير، پلان بهسازى ساحات غير پلانى تهيه شده است و به اساس اين پلان،  براى بهسازى  ساحات غير پلانى به ٤،٥ ميليارد دالر نياز مى باشد .

به گفته او به اساس همين پلان، در ساحات غير پلانى، تمام تاسيسات عام المنفعه از عوايد خود برنامه در مناطق يادشده، ايجاد خواهد شد .

موصوف افزود که ٨٠ درصد از اعمار ساختمان هاى خودسر جلوگيرى به عمل آمده؛ اما شاروالى کابل در قسمت تخريب ساختمان هاى خودسر به چالش هاى زياد مواجه است.

او گفت که  در ١٤ ماه گذشته، قطعات خاص پوليس ايجاد گرديد و برخى ساختمان هاى خود سر تخريب شد، ولى به دليل مشکلات حقوقى و مشکلات در رده هاى پايين پوليس، اين پلان عملى نگرديد .

او اظهار اميدوارى کرد که اين پلان، در سال ١٣٩٧ با آمدن تغييرات در پوليس، عملى شود. 

ساخت و ساز جاده ها و کار اعمار ٥٠٠ توقفگاه موتر

به گفته شاروال کابل، در ١٤ ماه گذشته ١٨٤ کيلو متر جاده ساخته شده و نقشه کشى ٣٧٥ کيلو متر ديگر تهيه شده و به زودى کار آن آغاز خواهد شد.

وى افزود که به زودى کار اعمار ٥٠٠ توقفگاه موتر در کابل آغاز مى گردد و قراراست که در تمام شهرکابل، توقف گاه هاى معيارى ايجاد گردد.

افزايش آگاهى عامه و اصلاح توزيع سيستم معاشات و توزيع جواز

  شاروال کابل گفت که برنامه هاى آگاهى دهى به منظور بلند رفتن سطح آگاهى مردم در مورد فرهنگ شهرى وغيره از طريق رسانه ها، اخبار شاروالى کابل، فيسبوک، تويتر وغيره افزايش داده است.

به گفته وى؛ قبلا معاش کارمندان شاروالى، از طريق شاروالى توزيع ميشد؛ اما اکنون از طريق بانک پرداخت مى شود.

موصوف افزود که روند توزيع جوازها که قبلا روزها و ماه ها را در برمى گرفت، اکنون ساده سازى شده و حتى در کمتر از سه روز مجوز فعاليت يک دکان، اعمار منزل و يا غيره توزيع مى شود.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement