خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

سيمکارت هاى ثبت ناشده برخى باشنده هاى سرپل را دچار مشکل کرده اند

سيمکارت هاى ثبت ناشده برخى باشنده هاى سرپل را دچار مشکل کرده اند

Mar 07, 2017 - 16:08

سرپل (پژواک، ١٧حوت٩٥): برخى باشنده هاى سرپل شکايت دارند که برخى مردم، با استفاده از سيمکارت هاى ثبت ناشدۀ شرکت هاى مخابراتى، سبب آزار و اذيت ديگران مى شوند.

حبیبه یک تن از باشنده هاى مرکز سرپل، با ابراز نگرانی به آژانس خبرى پژواک گفت که بيشتر توسط شماره های ناشناس تيليفون هاى همراه (موبايل) که ثبت نشده به او مزاحمت مى شود.

او افزود که همچو مزاحمت ها بيشتر از طرف شب مى شود و چندين بار او را مجبور کرده است که  سيمکارت خود را تبديل کند و يا آن را براى مدتى به يکى از مردان خانوادۀ خود بدهد تا او از مزاحمت ها رهایی یابد.

يک تن از فروشندگان سيمکارت هاى ثبت ناشده در شهر سرپل که نخواست نامش در گزارش ذکر شود، گفت که نه تنها پسران از همچو سيمکارت ها استفادۀ نادرست نمى کنند، بل برخى خانم ها نيز با استفاده از سيمکارت هاى ثبت نشده، به پسران زنگ مى زنند تا با «حرف هاى عاشقانه» پسران را وادار به ارسال کريدت کارت به آنها سازند.

اما برشنا هژیر فعال مدنی در سرپل گفت که بیشتر پسران برای آزار و اذیت دختران، از سيمکارت های راجستر ناشده استفاده می کنند و با استفاده از این سمیکارت ها فیسبوک های جعلی نیز ساخته اند.

محمد نور رحمانی ريیس شورای ولایتی سرپل گفت با آنکه فروش و استفاده از سيمکارت هاى ثبت ناشده تخلف شمرده مى شود، برخى مردم در سرپل و ولايات ديگر کشور، از همچو سيمکارت ها استفاده مى کنند.

به گفته او برخى مخالفين مسلح دولت نيز از همچو سيمکارت ها در جنگ سرد و مغشوش کردن اذهان مردم استفاده مى کنند؛ او در این مورد جزئیات بیشتر نداد.

 وى افزود کسانى که از سیمکارت هاى ثبت ناشده استفاده مى کنند، در صورت وقوع جرايم شناسايى شده نمى توانند؛ بنا بر اين، ممکن از همچو سيمکارت ها در انجام جرايم کار گرفته شود.

به همين دليل رحمانى، از ریاست مخابرات سرپل خواست تا جلو فروش سمیکارت هاى ثبت ناشده را بگیرد.

حسین قربانی سرپرست ریاست مخابرات سرپل گفت که اين رياست در اقدام تازه، ٤٥٠ سيمکارت ثبت ناشده را از مرکز و ولسوالى هاى اين ولايت جمع آورى نموده و اين روند ادامه دارد.

او افزود: «ما به نمایندگی های شرکت های خصوصی مخابراتی که در سرپل فعالیت دارند، هشدار دادیم تا از فروش سیمکارت های غیر راجستر شده جلوگیری کنند؛ در صورتى که چنين مورد مشاهده گردد، با متخلفین برخورد قانونی صورت می گیرد.»

 درحال حاضر، تمام شرکت هاى فعال مخابراتى در کشور چون روشن، افغان بيسيم، ام تى ان، اتصالات و سلام در سرپل نيز فعاليت دارند. پژواک تلاش نمود که در رابطه به شکايات مردم نظر مسوولان اين شرکت ها در سرپل را نيز در گزراش داشته باشد؛ اما موفق به اين کار نشد.

گزارش هايى جود دارد که اين مشکل، در ولايات ديگر کشور نيز وجود دارد. به اساس گزارش يک تن صدها سيمکارت را به اسم خود ثبت مى کند، بعد آن را بین دکانداران و دست فروشان توزیع می نماید، هر کدام این سیم کارت ها از ۱۲ تا ۱۵ افغانی برای فروشندگان بازاری تمام می شود و بعد این فروشندگان آن را ۵۰ تا ۸۰ افغانی می فروشند.

محمد ظاهر وحدت والی سرپل نيز گفت که سيمکارت هاى ثبت ناشده، از مرکز به ولايات انتقال مى شود و جلو فروش آن بايد در مرکز گرفته شود.

وى گفت که وزارت مخابرات باید در تفاهم با شرکت هاى مخابراتى، جلو استفاده از همچو سيمکارت ها را بگيرد.

محمدیاسین صمیم سخنگوى وزارت مخابرات و تکنالوژى معلوماتى تاييد کرد که وجود سيمکارت هاى ثبت ناشده، يک مشکل عمومى است.

او گفت که براى رفع اين مشکل، در تمام ولايت ها کميسيون ها توظيف شده و شمار زيادى از همچو سيمکارت ها ضبط شده است.

موصوف گفت که وزارت مخابرات، يک طرزالعمل جديد را تهيه نموده که به اساس آن، از فروش سيمکارت هاى ثبت ناشده از سوى شرکت هاى مخابراتى، جلوگيرى مى شود.

موصوف گفت که اين طرزالعمل، در سال آينده عملى مى شود.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement