خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

تهديدهاى امنيتى، خدمات مخابراتى را در يک بر چهار حصۀ افغانستان دچار مشکل کرده است

تهديدهاى امنيتى، خدمات مخابراتى را در يک بر چهار حصۀ افغانستان دچار مشکل کرده است

Feb 28, 2017 - 16:33

 کابل (پژواک،١٠ حوت ٩٥): يافته هاى آژانس خبرى پژواک نشان مى دهد که آنتن هاى مخابراتى، به دليل تهديدهاى امنيتى در ١٥ واحد ادارى کشور شب و روز خاموش است؛ اما در ٧٤ ولسوالى ازطرف شب غيرفعال مى شود.

افغانستان ٣٤ ولايت و ٣٨٣ ولسوالى شامل ٣٦٤ ولسوالى رسمى و ١٩ ولسوالى موقت، دارد.

آژانس خبرى پژواک، از سوم تا هفتم دلو سال ١٣٩٥ از طريق تماس تيليفونى با باشنده هاى ٣٤ ولايت کشور، دريافته است که تهديدهاى امنيتى از سوى مخالفين مسلح دولت در ٨٩ واحد ادارى (ولسوالى های ولایات مختلف و مرکز ولايت ارزگان)، سبب قطع موقت و يا دايمى آنتن هاى شبکه هاى مخابراتى شده و ١٣ واحد ادارى، هنوز تحت پوشش خدمات مخابراتى نيامده است. 

به اساس يافته هاى پژواک، آنتن هاى شبکه هاى مخابراتى، به دليل تهديدهاى امنيتى در ٩ ولسوالى هلمند، سه ولسوالى و مرکز ولايت ارزگان و دو ولسوالى هرات، شب و روز؛ اما در ٧٤ ولسوالى ١٨ ولايت به شمول هلمند، ارزگان و هرات، تنها از طرف شب خاموش مى شود.

به اساس معلومات اداره مرکزى احصائيه افغانستان، در ١٠٢ واحد ادارى يادشده که خدمات مخابراتى در آن دچار مشکل است، در مجموع بيش از پنج ميليون و پنجا هزار تن زندگى مى کنند.

اين تعداد نفوس بيش از ١٨ در صد کل نفوس کشور را تشکيل مى دهد.

 

قابل ذکر است که در برخى مناطق بسیار محدود، شمارى از ٨٩ واحد ادارى خدمات مخابراتى وجود دارد؛ اما اين مناطق تحت پوشش آنتن هايى قرار دارند که بيرون از ولسوالى و يا در نزدیکی های مرکز ولايت موقعيت دارد. 

محمود باشندۀ ولسوالى چک ولايت ميدان وردک گفت: «طالبان در ولسوالى چک، به شبکه هاى مخابراتى اجازه نمى دهند که ازطرف شب فعاليت کند؛ اما در برخى نقاط بسيار محدود اين ولسوالى، شبانه نيز خدمات شبکه مخابراتى روشن موجود مى باشد.»

به اساس معلومات وى؛ آنتن شبکه روشن در مناطق مربوط به ولسوالى چک وجود ندارد و کدام آنتنى در بيرون از ولسوالى در برخى مناطق بسيار محدود چک، زيگنال مى دهد.

اما او گفت که خدمات مخابراتى روشن در اين ولسوالى بسيار محدود است «و به هیچ حساب مى شود».

تفاوت مناطق

يافته هاى پژواک، بيانگر آن است که مشکل خاموش کردن آنتن هاى مخابراتى در ولايت هاى شرقى و جنوبشرقی کشور، بيشتر از ساير ولايات مى باشد.

به اساس اين يافته ها، بعد از ولايات شرقى و جنوبشرقی؛ اين مشکل به ترتيب در ولايت هاى غرب، مرکز، و جنوب  بيشتر مى باشد؛ اما در ولايت هاى شمال و شمالغرب کشور تنها در يک، يک ولسوالى خدمات مخابراتى شبانه و يا به گونه ٢٤ ساعته قطع مى شود.

همچنان پژواک دريافته است که برعلاوه ٩ ولايات شامل چارت؛ خدمات مخابراتى در دو، دو ولسوالى نورستان، فراه، پروان، کاپيسا و هلمند و يک، يک ولسوالى نيمروز، زابل، کنر، بادغيس و فارياب شبانه و يا هم ٢٤ ساعته قطع مى شود.

قطع خدمات مخابراتى مردم را دچار مشکل کرده است.

سید گلاب شاه باشندۀ ولسوالی بتی کوت ولایت ننگرهار، از قطع شبانۀ خدمات مخابراتى در اين ولسوالى شکايت نموده گفت: «وقتی از طرف شب کسی فوت کند و یا کدام مریضی پیدا شود، مجبور هستیم تا صبح منتظر باشیم و صبح مردم را خبر کنیم و یا کمک بخواهیم.»

او افزود که حدود دو ماه پيش، خواهرش دچار بيمارى اپنديکس شد و چون به دليل قطع شبانۀ خدمات مخابراتى نتوانستند تا صبح موتر و کمک بخواهند، خواهرش فوت کرد.

محمد شاکر باشندۀ ولسوالى اله سای ولايت کاپیسا که شبانه خدمات مخابراتى در آن ولسوالى قطع مى شود، گفت: «خدا نکند اگر ازطرف شب کدام مشکل برای ما پیدا شود، نه کمک خواسته می توانیم و نه هم از خاطر مشکلات امنیتی از خانه هاى خود بیرون شده می توانیم.»

آنها از دولت، مخالفين مسلح و شبکه هاى مخابراتى مى خواهند که مشکلات مردم را در نظر گيرند و زمينه را براى خدمات دايمى مخابراتى، براى همه مردم مساعد سازند.

محمد یاسین صمیم سخنگوی وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، بدون ارايه آمار گفت که در برخى واحدهاى ادارى به دليل مشکلات امنيتى، آنتن هاى خدمات مخابراتى خاموش مى شود؛ اما رقم آن به ٨٩ واحد نمى رسد.

همچنان صمیم پذیرفت که در برخی ولسوالی ها به دلیل مشکلات جدى امنیتی، خدمات شبکه های مخابراتی تا بهتر شدن وضعیت متوقف شده؛ زیرا در همچو حالات، وزارت نمی تواند از کارکرد شبکه های مخابراتی نظارت نماید.

وى گفت تلاش ها ادامه دارد تا اين تهديدها برطرف و مشکل قطع آنتن هاى مخابراتى نيز رفع گردد.

ذبيح الله مجاهد سخنگوى طالبان مى گويد که طالبان، در مناطقى از طرف شب اجازۀ فعاليت به دستگاه هاى مخابراتى را نمى دهند که در آن، «دشمن عمليات مى کند و طياره هاى امريکايى در حملات شان از زيگنال هاى تيليفون هاى موبايل (همراه) استفاده مى کنند.»

او مى افزايد که در اين کار، حکومت افغانستان و امريکايى ها مقصر مى باشند؛ زيرا آنها در حملات و بمباردمان ها به شکل غيرمجاز، از زيگنال هاى تيليفونى استفاده مى کنند.

نبود خدمات مخابراتى

سخنگوی وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی گفت که در تمام واحدهاى ادارى، آنتن هاى مخابراتى نصب شده؛ اما ممکن برخى مناطق دوردست بعضى واحدهاى ادارى، تحت پوشش نباشد.

به گفته او در صورتی که وضعیت امنیتی بهبود پیدا کند، آنتن های دیگر مخابراتی برای تحت پوشش قرار دادن تمام ساحات نصب خواهد شد.

اما يافته هاى آژانس خبرى پژواک نشان مى دهد که هنوز هم ١٣ ولسوالى ولايات مختلف، تحت پوشش خدمات مخابراتى نيامده است.

باشنده هاى محل مى گويند که در ولسوالى هاى اجرستان، ناوه، رشيدان و خوگيانى ولايت غزنى؛ ولسوالى هاى يمگان و وردوج بدخشان، ولسوالى هاى قلندر و سپيرۀ ولايت خوست، ولسوالى هاى ديشو و باغران هلمند، ولسوالى راغستان قندهار، سانچارک سرپل و ولسوالى چهارسدۀ ولايت غور شامل اين ١٣ ولسوالى مى باشد.

انجنیرعین الدین رییس مخابرات ولایت غزنی تاييد کرد که در ولسوالی های خوگیانی، رشیدان، ناوه و اجرستان اين ولايت، بنا بر مشکلات امنیتی تا کنون آنتن های مخابراتی نصب نشده است.

اما وی افزود: «در برخی مناطق ولسوالی های خوگیانی، ناوه و اجرستان، از آنتن های مخابراتی که در ولسوالی های همجوار نصب شده است، زیگنال می دهد.»

به گفته او در صورتی که مشکلات امنیتی رفع شود، آنتن های شبکه های مخابراتی در این ولسوالی ها نیز نصب خواهد شد.

انجنیر شیراحمد رییس مخابرات ولایت کندهار نيز تاييد کرد که شبکه هاى مخابراتى، به دليل مشکلات امنيتى و نفوس کم در ولسوالى ريگستان، آنتن هاى مخابراتى را نصب نکرده اند؛ اما تلاش ها ادامه دارد که اين مشکل حل شود.

به گفته او شبکه هاى مخابراتى، در مناطقى علاقه به عرضه خدمات مى گيرند که در آنجا، امنيت تامين باشد و نفوس زياد داشته باشد.

ریگستان یکی از ولسوالی های ولایت قندهار است. جمعیت آن در سال ۲۰۰۶ میلادی، ۱۶۰۰ نفر اعلام شده است.

نجیب دانش معاون سخنگوی وزارت امور داخله نیز بدون مشخص کردن ولسوالى ها گفت که به دليل مشکلات امنیتی و تخنیکی، در برخی ولسوالی ها آنتن های مخابراتى خاموش می شود.

 اما او گفت که پلان های عملیاتی به منظور رفع تهدیدات امنیتی در ولسوالی ها ترتیب شده است که با راه اندازی عملیات، این مشکل رفع خواهد شد.

وی گفت: «اگر شبکه های مخابراتی بخاطر تامین امنیتی آنتن های مخابراتی خواهان تامین امنیت شوند، وزارت امور داخله آماده است تا امنیت پایه های مخابراتی را تامین کند.»

آژانس خبری پژواک، با شبکه های مخابراتی فعال در کشور تماس برقرار کرد؛ اما مسوولان هیچ کدام این شبکه ها حاضر به گفتگو در مورد نشدند. 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement